یادداشتمبارزه با سوءمصرف مواد مخدر از راه پیشگیری از دید اسلام

دسته: آخرین اخبار , اجتماعی , خبر جدید , خبر ویژه , مقاله و یادداشت
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۱ شهریور ۱۳۹۶
مبارزه با سوءمصرف مواد مخدر از راه پیشگیری از دید اسلام

خرید و فروش و استعمال مواد خانمان‌سوز مخدر اعم از دودگرفتن، خوردن، استنشاق و تزریق حرکتی ویرانگر است که نه تنها دامنگیر اهل کفر و شرک شده، جوانان مسلمان را نیز آلوده کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرپیام؛

موضوع مواد مخدر چنان مشکلی است که تمام جهان شرق و غرب را به ‌سوی خود متوجه کرده است و خطر آن بر جهان اسلام به ویژه در جهان امروز ملموس است.

بنابراین هر نوع حادثه‌ای که در هر گوشه رخ می‌دهد، کسانی که در گوشه دیگر زندگی می‌کنند را نیز تحت تأثیر قرار داده و بنابراین بر هر مسلمانان اگر خواهان حفاظت نسل خویش هستند لازم است که کوشش بیشتری برای تحکیم، نظارت قاطع بر محل‌های مشکوک و عناصر فساد به خرج دهند.

 همچنان که بر آنها لازم است کوشش‌های پیاپی در توجیه و بیان و ارشاد داشته تا این کوشش‌ها به هم پیوسته، سد محکمی در برابر مبلغان ضلالت و مروجان رذالت قرار گیرند.

خداوند متعال حفاظت ضرورت‌های پنجگانه مثل دین، جسم، عقل، آبرو و مال را لازم قرار داده و اما خرید و فروش و مصرف مواد مخدر می‌تواند این ضرورت‌ها را منهدم و از بین ببرد، زیرا از اثرهای محسوس آنها این است که بسیاری از استعمال‌کنندگان مواد مخدر، نماز و روزه را ضایع کرده و بدون شرم و حیا مرتکب سایر منکرات می‌شوند و بدین ‌وسیله حرمت دین را از بین می‌برند.

 همچنان که نفوس را از بین برده تا جایی که برخی اوقات معتادان خودکشی می‌کنند، یا بعضی از آنها بعضی دیگر را می‌کشند.

در این رابطه آمارهای جهانی بر این موضوع بهترین شاهد بوده اما ضایع‌کردن عقل توسط مصرف مواد مخدر برای هر عاقلی شناخته شده است و آن کسی که عقلش غایب شود، ندانسته مرتکب اعمال خلاف شده و آبرویش برای او آسان و سبک می‌شود و این امری است قابل مشاهده در جهان مواد مخدر و معتادان که آبرویشان از تمام مردم سبکتر است.

با توجه به خلاصه­ ای از عواقب ناشی از مصرف مواد مخدر از دید اسلام، می­توان پیشنهادات ذیل را در جهت مصون ماندن مسلمانان از عواقب ناشی گرایش به اعتیاد ارائه داد.

دستور به انتخاب خوب در ازدواج: برای ازدواج مطلوب و پایدار ماندن آن، زیربناهایی وجود دارد که ساختمان ازدواج روی آن استوار گشته و آن نتیجه‌ای که از مشروعیت آن در نظر گرفته شده است به‌دست می‌آید.

بنابراین لازم است که دین زن و مرد یکی باشد تا امر ازدواج ثمره‌ مورد نظر را بدهد و شائبه‌های اختلاف عقیده صفای آن را مکدر نسازد چون واقعیت‌های زندگی بهترین گواه بر این گفته بوده زیرا هرگاه بین زوجین اختلاف عقیده وجود داشته باشد راه سهل و آسانی برای مواد مخدر جهت سرایت در خانواده پدید آمده و مشکلاتی بر آن مرتب می‌شوند که حد و حصری ندارد.

کاشتن نهال ارزش‌های اسلامی و تبلیغ عمومی ضررهای مواد مخدر، بی‌تردید در این زمینه نیز کاشتن ارزش‌های اسلامی و واداشتن بر تمسک به اسلام و لازم گرفتن آن برنامه‌ زندگی است و بیان استعمال مواد مخدر و تفصیل نتایجی که از آن به‌دست می‌آید از قبیل ضررها و خطرهایی که امنیت فرد، خانواده و جامعه را تهدید می‌کند، بالاترین وسایل مشخصی برای نجات از این مشکل خطرناک است.

توجه به مقوله تربیت فرد، خانواده و جامعه نیز از سایر ضروریات است، برای مثال مسلمان باید پرورش و نشأت خوب و درستی داشته و راه‌های مناسبی را از والدین یا قیم و سرپرستی دیگر که فرزند به او اقتدا می‌کند، یاد گرفته باشد.

بنابراین لازم است که والدین بر حمایت و تمرین حقایق و ارزش‌ها و مبادی اسلام حارص بوده و برای فرزندان چراغ هدایت نه کلید گمراهی باشند و باید پیشوای خوبی برای افراد خانواده از روی گفتار و کردار خویش قرار گرفته تا تربیتشان مثمر ثمر و نتیجه خیر باشد.

پس صاحب‌نظران و آگاهان متعهد تردیدی ندارند که حل این معضل اجتماعی نیازمند مبارزه‌ای مستمر و همه‌جانبه در ابعاد نظامی­، انتظامی و سیاسی تا تلاش­های اقتصادی و فرهنگی است.

هم‌چنین از دید اندیشمندان پنهان نیست که از میان انواع مبارزه­، ریشه‌ای‌ترین تلاش در راه مقابله با این پدیده شوم که بتواند جامعه را در مسیر پیشگیری از این آفت واکسینه کند­، پرداختن به فعالیت فرهنگی در زمینه ­های گوناگون اعتقادی، فکری، هنری و تبلیغی بوده زیرا تلاش بی­ وقفه فرهنگی تضمین‌کننده بهره ­دهی فعالیت سایر بخش ­ها است.

مساجد، رسانه‌های گروهی، برنامه‌های درسی، باشگاه‌های ورزشی و مؤسسات اجتماعی نقش مؤثری در متنفر ساختن و برحذر داشتن مردم از این سموم قاتل دارند و اگر امامان مساجد بر این موضوع در سخنرانی‌های خود توجه کنند و معلمان و استادان آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند و در توضیح آن شاعران و ادیبان با اسلوب سهل و جذب به سرودن اشعار و نوشتن مقاله و سخنرانی بپردازند مقدار زیادی از خطرات این مشکل کاسته شده و به‌طور قطع می‌دانیم که قابل پیشگیری هستند.

……………………………………………..

ابراهیم قربانی پژوهشگر حوزه­  اعتیاد و مواد مخدر

……………………………………………..

انتهای پیام/۱۰۱۱/۴/ن

منبع:فارس


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۴
برچسب ها: