استقلال کردستان عراق؛ راهبرد صهیونیسم برای تداوم بحران در دوران پساداعش

دسته: آخرین اخبار , اجتماعی , پیشنهاد سردبیر , خبر ویژه , مقاله و یادداشت
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۹ شهریور ۱۳۹۶

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرپیام؛

در روز های اخیر همه‌پرسی استقلال کردستان عراق بعنوان یکی از مسایل چالش برانگیز در سرخط رسانه ها قرار گرفته است. آنچه که در پس رفراندوم مطرح میشود یک اتحاد کردی-عبری است که در مقابل جبهه متشکل از کشورهای حامی مقاومت شکل گرفته است.

اما پرسش اینجاست که چرا کردستان عراق؟ میتوان این موضوع را از یک سده قبل بررسی کرد. تلاش های شوروی برای تجزیه کشورهای منطقه منجر به تشکیل یک حکومت کوتاه مدتی به نام جمهوری مهاباد شد و بعدها اسرائیل ادامه دهنده این سیاست در منطقه شده است. از آن زمان تا کنون گروهک های تروریسیتی مختلفی تحت عنوان احزاب تجزیه طلب کردی با آرمان استقلال کردستان و با حمایت اسرائیل سر برآورده اند و هیچکدام جایگاهی در بین ملت مسلمان کرد نداشته و ندارند زیرا تنها ارمغان گروهک هایی چون پ.ک.ک ، کومله، دموکرات و … چیزی جز اغفال جوانان، تباهی آینده مردم کرد و قتل و خونریزی و شرارت نبوده است.

همه پرسی استقلال کردستان با استقبال برخی سیاستمداران رژیم صهیونیستی روبه‌رو شده است. از جمله یکی از رقبای نخست‌وزیر اسرائیل در حزب حاکم لیکود، گیدئون ساعار، با حمایت از این همه‌پرسی آن را یک لحظه مهم تاریخی خوانده است. این در حالی است که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در سال‌های گذشته گفته بود «تلاش و آرزوی کردها برای استقلال یک حق است».

این رویکرد رژیم صهیونیستی متاثر از سابقه تاریخی روابط اسرائیل با کردهای عراق است. روابطی که در دهه‌های ۵۰ و شصت میلادی آغاز شده و روز به روز نزدیک تر میشود. هم اکنون اسرائیل با بیش از ۲۰ بانک و بنگاه بزرگ اقتصادی، چندین موسسه خیریه ، فرهنگی و سازمان های مدنی و اجتماعی ، پایگاه های اطلاعاتی و همکاری مشترک با آسایش (سازمان امنیتی اقلیم کردستان عراق) و آموزش نظامی، تجارت وسیع نفتی (از سال ۲۰۱۴ به بعد) موثرترین کشور در اقلیم کردستان عراق یاد می شود.

از جانبی دیگر برای اسرائیل بسیار مهم است که یک کشور غیرعرب دیگر در منطقه تاسیس شود و با توجه به نقاط مشترک زیادی که با کردها دارند، استقلال کردستان عراق به نفع اسرائیل خواهد بود و می‌تواند یک شریک اقتصادی جدید و یک شریک سیاسی جدید در یک منطقه حساس خاورمیانه پیدا کند و این پایان ماجرا نخواهد بود زیرا با شکل گیری کشوری موسوم به کردستان عراق که در راستای تحقق آرمان کردستان بزرگ که از کشوری های مطرح شده در طرح«خاورمیانه جدید» است و این بحران برای تجزیه مناطق کردنشین کشورهای ایران، ترکیه و سوریه وارد خواهد شد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۸
برچسب ها: