سود ۱۲/۵ درصدی سپرده‌ها با تورم فعلی

دسته: آخرین اخبار , اجتماعی , خبر جدید , خبر ویژه , گزارش و گفتگو
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۴ تیر ۱۳۹۶
سود ۱۲/۵ درصدی سپرده‌ها با تورم فعلی

افزایش نرخ سود بانکی یکی از بزرگترین معضلات نظام بانکی است که می تواند بقیه بازارها ازجمله بورس را تحت تاثیر قراردهد و درشرایط افزایش آن به نفع صنعت بانکداری نیست و احتمال خطر ورشکستگی بانک‌ها را رقم می زند ، بنابراین باید تلاش جدی در خصوص رفع این مشکل صورت گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرپیام؛

 افزایش نرخ سود بانکی یکی از بزرگترین معضلات نظام بانکی است که می تواند بقیه بازارها ازجمله بورس را تحت تاثیر قراردهد و درشرایط  افزایش آن به نفع صنعت بانکداری نیست و احتمال خطر ورشکستگی بانک‌ها را رقم می زند ، بنابراین باید تلاش جدی در خصوص رفع این مشکل صورت گیرد. این مسئله خود سبب افزایش رقابت ناسالم بانکی در میان موسسات غیرمجاز، بانکهای خصوصی و سایر بانک ها خواهد شد . البته این نکته را نباید فراموش کرد که مشتریان بزرگ بانک ها برنده اصلی این ماجرا هستند که از این سودها بهره می برند .کارشناسان معتقدند نرخ سود تابعی ازنرخ تورم است و زمانی که تورم کاهش می یابد، باید نرخ سود بانکی نیزکاهش پیدا کند.

دراین خصوص به سراغ حیدرمستخدمین حسینی اقتصاد دان و ازکارشناسان ارشد و با سابقه سیستم بانکی رفته و نظر ایشان را جویا شدیم که درذیل آمده است .

حیدرمستخدمین حسینی در گفت وگو با عصراقتصاد گفت : نرخ سود بانکی یکی از متغیرهای اصلی و زیربنایی اقتصاد است واگر این نرخ به درستی تعیین نشود، مشکل ساز خواهد بود .

وی افزود : نرخ سود اگر براساس منطق اقتصادی محاسبه شود، می تواند موجب افزایش سرمایه گذاری، کاهش نرخ بیکاری ، افزایش اشتغال و رشد اقتصادی شود.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نرخ سود بانکی متغیر کلیدی بوده که سایر متغیرها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، گفت : اگرنرخ سود به درستی تعیین نشود ، رخوت و سستی به اقتصاد تزریق خواهد کرد و موجب افزایش نرخ بیکاری ، کاهش اشتغال، سرمایه گذاری و تداوم رکود خواهد شد . نرخ سود بانکی منشا بسیاری از سرمایه گذاری ها است و بازدهی حاصل ازسرمایه گذاری ها بی ارتباط با آن نخواهد بود .بنابراین باید به آن بسیار حساس بوده وتوجه کرد .

مستخدمین حسینی با اشاره به اینکه متاسفانه بیش از سه دهه گذشته اشتباهات اساسی در خصوص نرخ سود بانکی صورت گرفته است، تصریح کرد : در دوره های متمادی نرخ سود بانکی کمتر از تورم بوده و موجب کاهش قدرت خرید سپرده گذاران که اکثریت آحاد جامعه هستند، شده است .درگذشته مردم پس اندازهای خود را به بانک ها سپرده و بانک ها سود کمتر از نرخ تورم به مشتریان می دادند و این امر موجب کاهش قدرت خرید مردم شده بود .

وی ادامه داد : دردولت یازدهم عکس این موضوع عمل شد و نرخ سود بانکی بالاتر از میزان تورم بوده است و به همین دلیل مشتری تمایلی به سرمایه گذاری نداشت که این شرایط هم برای اقتصاد کشور مضر خواهد بود و موجب کاهش توانمندی اقتصادی وکاهش سرمایه گذاری می شود .

این کارشناس بانکی تصریح کرد :اینکه بانک ها نرخ سود بالا می دهند و مالیاتی هم در قبال آن دریافت نمی کنند ، باعث شده  است تا سرمایه گذاران اقدام به فروش دارایی های خود کرده و آن را تبدیل به نقدینگی کرده و در بانک ها سپرده گذاری و سود دریافت کنند .بنابراین سرمایه گذاری در ۴ سال اخیر درکشور به شدت کاهش  یافت و باعث تعمیق در رکود اقتصادی شده است .

وی با اشاره به این که رکود درکشور همچنان حاکم است ، عنوان کرد : این دو رویکرد مطرح  شده درست نیست .چه قبل از این دولت که نرخ سود پایین تر از تورم بوده است کاهش قدرت خرید سپرده گذاران را در پی داشت و باعث دریافت رانت توسط عده ای خاص می شده است و چه در ۴ سال گذشته که  نرخ سود بانکی بالاتر از میزان تورم  بودو باعث شد تا فعالیت های اقتصادی متوقف شود .

متسخدمین حسینی ادامه داد: بالا بودن نرخ سود بانکی باعث می شود تا نقدینگی  به سمت بانک‌ها روانه شده و به بازار سهام ورود نکند .در حوزه بازار سرمایه ، ارزش دارایی ها از ۱۵۰ میلیارد دلار به کمتر از ۸۰ میلیارد دلار رسیده و دارایی سهامداران کاهش یافته است .

وی افزود : زمانی که سپرده گذار وجوه را به بانک سپرده و روز شمار سود دریافت می کند ،بنابراین ازتولید حمایتی نمی شود واین امر باعث توقف و تعمیق فعالیت های اقتصادی شده است .

وی تصریح کرد : کارشناسان در سال های گذشته گفته‌اند که سیاست اشتباهی است که نرخ سود بانکی را بالاتر از تورم نگه داریم و به این ترتیب باعث خواهیم شد که بخش صنعت، تولیدو بورس ما ضرر کنند با این حال مقامات پولی اقدامی برای تغییر وضعیت نکردند. به نظر من تصمیم مقامات پولی در بالا نگه داشتن نرخ سود یک اشتباه تاریخی بود و مرجع قانونی تعیین نرخ سود بانکی شورای پول و اعتبار و نظارت بانک مرکزی است که باید نرخ سود بانکی را در کانال درست خود هدایت کنند  .

این اقتصاد دادن با تاکید بر این موضوع که متعادل ترین نرخ سود باید با تورم هماهنگ باشد تصریح کرد :بهتراست در شرایط فعلی که دولت نرخ تورم را ۱۰ درصد اعلام می کند، نرخ سود بانکی نیز حدود ۲ درصد بالاتر از آن یعنی ۵/۱۲ درصد باشد وگفت :زمانی که نرخ سود بانکی کاهش یافت باید متناسب با آن نرخ سود تسهیلات نیز کاهش یابد.

وی ادامه داد: اگر سود بانکی متناسب با تورم باشد سرمایه‌ گذاران ترجیح می‌دهند پول خود را در پروژه‌های جدید ببرند ، اما زمانی که سود بانکی بالا باشد متعاقب آن بانک نیز به افراد خاصی تسهیلات با ارقام درشت خواهد داد که منجر به رانت خواهد شد و حتی ممکن است افراد نتوانند پول را  به بانک برگردانند.

ورشکستگی بانک ها

حسینی هاشمی در خصوص ورشکستگی بانک ها گفت : درقانون تجارت موضوع ادغام بانک ها مطرح نشده است و دراین خصوص خلا قانونی وجود دارد .

وی اشاره ای به موسسات اعتباری داشت و افزود : زمانی که بانک مرکزی بدون داشتن قانون موسسات را ادغام می کند نتیجه آن بروز مشکلاتی است که در این موسسات شاهد آن هستیم .

این کارشناس بانکی تاکید کرد : بهتر است موضوع خلا قانونی ادغام شرکت ها ازجمله بانک ها  با قید فوریت حل شود و مجلس به لحاظ قانونی تصمیم گیری کند و لایحه ای را برای ادغام بانک ها مطرح کند . اینکه چند بانک و موسسه مالی و اعتباری که وضعیت مالی مناسبی نداشته باشند را باهم ادغام کنیم روش درستی نیست. بهتر است تا موسساتی که درچارچوب استاندارد تعیین شده حوزه بازارهای مالی نیستند ، تعیین تکلیف شوند .

وی با اشاره به این موضوع که اصل ادغام بانک ها روش نادرستی  نیست و باید این شرایط را درنظر گرفت که بانک هایی که باهم ادغام می شوند از نظر شاخصه های نظام بانکی به هم نزدیک باشند ، تصریح کرد :اگر بانک هایی که عملکرد مناسب داشته و ساختار اداری ، سازمانی، نسبت های کفایت سرمایه و کلیه شاخصه هایی که در نظام بانکی حاکم است را رعایت کرده اند با بانک هایی که در آن ها این نسبت ها رعایت نشده است ، ادغام شوند ، قطعا همه دچار مشکل خواهند شد. در این صورت شرایط بهینه بانک خوب نیز تحت تاثیر قرار خواهدگرفت  و ساختار آن معیوب می شود .

به عنوان مثال، بانک های خصوصی که عملکرد موفقی دارند و فرهنگ سازمانی خاصی دارند،  درصورت ادغام  با بانکی که عملکرد درستی ندارد ، حتما دچار مشکل خواهند شد .

مستخدمین حسینی با بیان اینکه وضعیت نظام بانکی نیازمند قانون است،  افرود : قانون نظام بانکی ما مربوط به سال ۵۱ و همچنین  سال   ۵۹ نظام بانکداری بدون ربا است . با توجه به این موضوع که شرایط اقتصادی آن مقطع با شرایط فعلی متفاوت است ، قبل از اینکه بحث ادغام  بانک ها مطرح شود و شرایط فعلی را بهم زنند بهتر است بانک مرکزی و دولت این موضوع را مدیریت کرده و در ابتدا قانون و مقررات اصلاح شود . لازم به ذکر است که در شرایط فعلی ادغام بانک ها نتیجه مثبتی ندارد .

رتبه بندی بانک ها

مستخدمین حسینی در خصوص رتبه بندی بانک ها گفت :بدون اصلاح  و به روز شدن قوانین ومقررات در سیستم  بانکی ، رتبه بندی بانک ها بی معنا است و امکان پذیر نخواهد بود . اگر در شرایط فعلی رتبه بندی صورت گیرد ، نتیجه قابل قبولی نخواهد داشت و برای مردم و جامعه مفید نخواهد بود .

نقش سیستم بانکی در تولید و اشتغال

وی درادامه در خصوص نقش سیستم بانکی درتولید و اشتغال و اینکه از سیستم بانکی انتظار داریم مطابق اقتصاد مقاومتی عمل کند، تاکید کرد : زمانی که قوانین حاکم بر بانک های کشور مربوط به ۴۰ سال گذشته است که شرایط اقتصادی و اجتماعی کاملا متفاوت بوده است ،دراین شرایط بانک ها قادر نخواهند بود خود را با اقتصاد مقاومتی تطبیق دهند .

این کارشناس بانکی تاکید کرد :در شرایط کنونی که   هدف سیستم بانکی دریافت سود وسرمایه گذاری است، این شرایط  با کارکردهای اقتصاد مقاومتی مطابقت ندارد .

عملکرد سیستم بانکی در دولت تدبیر وامید

 مستخدمین حسینی در خصوص عملکرد سیستم بانکی در دولت یازدهم گفت : علی رغم زحماتی که بسیاری از مدیران وکارکنان شبکه بانکی کشیده اند درسطح کلان کشور نمی توان نمره قابل قبولی به سیستم بانکی داد.

وی با اشاره به بانک محور بودن اقتصاد کشور گفت : در دولت یازدهم نرخ سود بانکی به صورت دستوری و بالاتر از میزان نرخ تورم بوده و موجب شده است تا فعالیت های اقتصادی بخش صنعت ، تولید ، کشاورزی ، خدمات ، بازارسرمایه و بیمه رشد نکند و این باعث ضعف در اقتصاد خواهد شد .

این کارشناس بانکی درادامه گفت : متاسفانه دولت با کارکرد خود وابستگی اقتصاد کشور به بانک را بیشتر کرد . این درحالی بود که تلاش دولت برکاهش وابستگی به اقتصاد بود و بازار سرمایه به تامین مالی پروژه ها کمک کند، بنابراین می توان گفت این امر ناشی از عملکرد اشتباه بانک مرکزی در حوزه بانکی و پولی بوده است .

وی تصریح کرد : در سالهای گذشته به دلیل وضعیت نامناسب و آشفتگی موسسات اعتباری، اعتماد مردم به سیستم بانکی کاهش یافت و وضعیت بانک ها در شرایط بحرانی قرار گرفت .

مستخدمین حسینی در پایان خاطر نشان کرد : دولت و بانک مرکزی باید تلاش کنندکه نظام بانکی وارد بحران نشود و اجازه ورود نظام بانکی به شرایط بحرانی را ندهند . چون خروج از این شرایط بسیار سخت و هزینه بر خواهد بود .

منبع:دنیای بانک


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸
برچسب ها: